Tuesday, 2 September 2014

Roscommon & District League fixtures and results

Roscommon & District League


Roscommon Masters League


Results

Cam Celtic 3-1 St. Bernards

Rahara Rovers 3-0 Castlerea Celtic

Masters Cup Preliminary Round

Shiven Rovers 3-2 Baylough Rovers


Fixtures

(weekending 7th July. All games k.o @ 7 p.m)

Masters League

Shiven Rovers v Cam Celtic

Rahara Rovers v Ballinasloe

Skyvalley Rovers v St. Bernards

Shiven Rovers v Cam Celtic


Youth & Schoolboys League


RESULTS


U-14 Premier Division

Roscommon Town 3 Ballymoe FC 2

Shiven Rovers 3 Castlerea Celtic 1

Moore Utd 1 Cloonfad Utd 0


U-14 Premier Division

St. Johns Athletic 3 Ballinagare Utd 2

Strokestown Utd 4 Kilkerrin Utd 0

Glen Celtic 1 Lough Harps 1

Moylough 79 1 Skyvalley Rovers 4


U-12 Premier Division

Shiven Rovers 1 Ballinagare F.C. 5

Skyvalley Rovers 4 Castlerea Celtic 0

Strokestown Utd 2 Roscommon Lions 0


U-12 First Division

Dunmore Town p Glen Celtic Lions

Roscommon Tigers 2 Moore United 2

Lough Harps 5 Ballymoe Lions 2


U-12 Second Division

Kilkerrin Utd 0 Moylough '79 6

Glen Celtic Tigers 1 Ballymoe Celtic 7

St. Johns Athletic 4 Dysart F.C. 1


U-16 Challenge Cup Quarter Finals

Dysart F.C. 2 Ballinasloe Town 1

Roscommon Town 3 Dunmore Town 0

Glen Celtic 2 Kilkerrin United 3

Strokestown United 2 Castlerea Celtic 1


U-16 Challenge Shield Round 1

St. Johns Athletic 1 Ballymoe FC 0

Skyvalley Rovers 4 Shiven Rovers 0


30 June


U-16 First Division

Ballymoe FC 4 Kilkerrin United 0

Skyvalley Rovers 1 St. Johns Athletic 5


U-16 Premier Division

Dysart F.C. 0 Strokestown United 4


FIXTURES


All fixtures 7:00 p.m. unless stated.


5 July


U-16 Premier Division

Castlerea Celtic v Dunmore Town

Strokestown United v Dysart F.C.

Shiven Rovers v Roscommon Town


U-16 First Division

Glen Celtic v Ballinasloe Town

Kilkerrin United v Ballymoe FC

St Johns Athletic v Skyvalley Rovers


6 July

U-10 A & B Divisions North

Ballinagare FC v Lough Harps FC

Ballymoe FC v Cloonfad United

Dunmore Town v Loughglynn United FC

Castlerea Celtic v Roscommon Town Tigers


7 July

U-12 Premier Division

Strokestown Utd v Ballinagare F.C. 1:00 p.m.

U-12 First Division

Ballymoe Lions v Roscommon Tigers. 1:00 p.m.

U-12 Second Division

Cloonfad United v Kilkerrin Utd. 1:00 p.m.

U-16 Challenge Shield Quarter Final

St. Johns Athletic v Castlerea Celtic. 4:00 p.m.

Skyvalley Rovers v Dunmore Town. 4:00 p.m.


9 July

U-14 Premier Division

Castlerea Celtic v Ballymoe FC

Shiven Rovers v Cloonfad Utd

Roscommon Town v Moore Utd


U-14 First Division

Ballinagare Utd v Strokestown Utd

Kilkerrin Utd v Moylough 79

Lough Harps v St. Johns Athletic

Loughglynn Utd v Skyvalley Rovers


10 July

U-12 Premier Division

Ballinagare F.C. v Skyvalley Rovers

Roscommon Lions v Shiven Rovers

Castlerea Celtic v Strokestown Utd


U-12 First Division

Glen Celtic Lions v Roscommon Tigers

Ballymoe Lions v Dunmore Town

Moore United v Lough Harps


U-12 Second Division

Kilkerrin Utd v St. Johns Athletic

Ballymoe Celtic v Moylough '79

Cloonfad United v Dysart F.C.


12 July

U-16 Premier Division

Dunmore Town v Strokestown United

Roscommon Town v Castlerea Celtic

Dysart F.C. v Shiven Rovers


U-16 First Division

Ballinasloe Town v Kilkerrin United

Skyvalley Rovers v Glen Celtic

Ballymoe FC v St Johns Athletic


13 July

U-10 A & B Divisions South

Shiven Rovers v Roscommon Town Lions

Moylough 79 v Glen Celtic

Skyvalley Rovers v Moore United